Hambleside Danelaw Slate Vent Adapter & Soil Pipe for ILSRV10/20 & 24
Code:
HD ILSPA
Designed for soil ventilation and mechanical extraction purposes, this Hambleside Danelaw Slate Vent Adapter and Soil Pipe for ILSRV10/20 and 24 provides an actual airflow of 8,000mm². It is ideal for connecting standard 110mm pipework to 10,000mm² ventilators, including HD IL... Read More
Earn points
SUPER Rewards Earn points and build more across our SUPERSTORES!
Find out more
Oops! Please select from the options
PayPal
Learn more
Est. Delivery: 1-3 Working Days
Shipping costs displayed in basket.
We can let you know when this product is back in stock.
This product is proving to be very popular and has unfortunately sold out.
Enter your email below and we'll notify you as soon as this product is back in stock:
For delivery Friday, May 15th - order in:
days hrs mins secs
View Transport Policy
Create a wishlist
"All good"
Jake
Description
Designed for soil ventilation and mechanical extraction purposes, this Hambleside Danelaw Slate Vent Adapter and Soil Pipe for ILSRV10/20 and 24 provides an actual airflow of 8,000mm². It is ideal for connecting standard 110mm pipework to 10,000mm² ventilators, including HD ILSRV10/20 and HD ILSRV10/24.
Features & Benefits: Hambleside Danelaw Slate Vent Adapter & Soil Pipe for ILSRV10/20 & 24
  • Connects 110mm pipes to 10,000mm² ventilators
  • For soil ventilation and mechanical extraction with HD ILSRV10/20 and HD ILSRV10/24 ventilators
  • 8,000mm² actual airflow