Manthorpe GL250-035-EPS Slide Lock Loft Hatch with EPS Insulation - 562mm x 726mm
Code:
GL250-035-EPS
Complete your project:
Ladder
2 options Change
Add
Added
Close
Add Ladder
2 options
Manthorpe GLL256 Aluminium 2 Section Loft Ladder - 2.6m
Manthorpe GLL257 Aluminium 3 Section Loft Ladder - 3m
Earn points
SUPER Rewards Earn points and build more across our SUPERSTORES!
Find out more
Oops! Please select from the options
PayPal
Learn more
Est. Delivery: 1-2 Working Days
Shipping costs displayed in basket.
We can let you know when this product is back in stock.
This product is proving to be very popular and has unfortunately sold out.
Enter your email below and we'll notify you as soon as this product is back in stock:
For delivery Friday, May 15th - order in:
days hrs mins secs
View Transport Policy
Create a wishlist
"The shipping was fast"
Greg
Description
Features & Benefits: Manthorpe GL250-035-EPS Slide Lock Loft Hatch with EPS Insulation - 562mm x 726mm
  • Frame screws into ceiling timbers for ease of installation
  • Hinge pivot situated to provide large accessible opening
  • Fully removable door within seconds
  • Hidden hinge detail when locked
  • Sliding door mechanism operated from a single point
  • Seals supported by multiple perimeter catches
  • Fully draught sealed door and frame
  • Low profile design with sleek, modern styling
  • Made from high-impact polystyrene with expanded polyurethane draught seals
This highly economical alternative to traditional loft-space access features expanded polyurethane draught seals and 110mm expanded polystyrene insulation. With optimal insulation at the rear, it provides a uValue of 0.35W/m²K. Thanks to the high-performing draught seal, this loft hatch is perfect for new builds or where air tightness targets need to be achieved. Additionally, it will protect your loft space from moist air entering.
Standards & Certification
  • Frame fitting size: 562mm x 726mm
  • Opening size: 545mm x 715mm
  • Visible Size: 686mm x 856mm
  • Box weight: 5.40kg
Please note:
  • This is the newest version of the GL250. You have to slide the latch to open it.
Dimensions
Size
726mm x 562mm
Details
Material
Polystyrene
Insulation Type
100mm Expanded Polystyrene
Questions & Answers
There are currently no questions for this product.
Have a question about this product?
Reviews
loading...
Product Enquiry Form