Ubbink OFT-1P/131 Flat Roof Vent / Terminal (131mm Diameter) - PVC
Code:
185677
Brand:
This item is out of stock and not available to purchase.
Earn points
SUPER Rewards Earn points and build more across our SUPERSTORES!
Find out more
Oops! Please select from the options
PayPal
Learn more
Est. Delivery: TBC
Shipping costs displayed in basket.
We can let you know when this product is back in stock.
This product is proving to be very popular and has unfortunately sold out.
Enter your email below and we'll notify you as soon as this product is back in stock:
Create a wishlist
"Great service"
Mr P
Description
Features & Benefits: Ubbink OFT-1P/131 Flat Roof Vent / Terminal (131mm Diameter) - PVC
  • 12000mm² free vent area
  • Suited to PVC roof covering
  • Easy installation and removal
  • Manufactured from Polyethylene/Aluminium/PVC
  • 1.56kg in weight
  • Height Above Roof: 300mm and Depth Below Roof: 350mm
  • Flange Diameter of 490mm
  • 1.1Pa Pressure/Airflow Resistance
The Ubbink OFT/1 range features five different flange types to suit various roof coverings - including Asphalt, Felt, EPDM, Bitumen and PVC. This permits termination through a flat roof to up to 166mm ducting.
Dimensions
Length
650mm
Details
Colour
Black
Diameter
131mm
Material
PVC
Fitting Type
Gasket
Questions & Answers
Question:
What is the outer diameter of the pipe below roof level?
Answer:
The diameter of the pipe is 131mm.
Have a question about this product?
loading...
Product Enquiry Form