Ubbink OFT-1P/166 Flat Roof Vent / Terminal (166mm Diameter) - PVC
Code:
185694
Brand:
This item is out of stock and not available to purchase.
Earn points
SUPER Rewards Earn points and build more across our SUPERSTORES!
Find out more
Oops! Please select from the options
PayPal
Learn more
Est. Delivery: TBC
Shipping costs displayed in basket.
We can let you know when this product is back in stock.
This product is proving to be very popular and has unfortunately sold out.
Enter your email below and we'll notify you as soon as this product is back in stock:
Create a wishlist
"goodd service thanks"
liakoth ali
Description
With a flange type suitable for PVC roof coverings, this Ubbink flat roof vent/terminal allows termination through a flat roof for ducting 166mm diameters. The stack cap is fixed mechanically for a more secure fitting during extreme weather conditions. If needed, this can be easily removed for servicing purposes.
Features & Benefits: Ubbink OFT-1P/166 Flat Roof Vent / Terminal (166mm Diameter) - PVC
  • Low pressure/airflow resistance of 1.0Pa
  • Large free vent area of 20,000mm²
  • 300mm height above roof and 350mm depth below roof
  • 490mm flange diameter
  • 166mm diameter and 2.51 weight
  • Polyethylene/aluminium/PVC material
  • Easy removal for servicing purposes
  • Suitable for PVC roof covering
Dimensions
Length
650mm
Details
Colour
Black
Diameter
166mm
Material
PVC
Fitting Type
Gasket
Questions & Answers
There are currently no questions for this product.
Have a question about this product?
loading...
Product Enquiry Form